SIMT - simulátor MHD

Zatím ne moc známým, za to s obrovským potenciálem je simulátor SIMTOdkaz na externí web. Byl jsem u jeho prvního oficiálního zveřejnění, kdy byl skutečně ještě v plenkách a možná byl trochu risk ho ukázat takto s holým zadkem veřejnosti. Přesto si myslím, že to byl krok správným směrem. Od té doby radostně pozoruji, jak se slibně vyvíjí. Je až neskutečné, kolik času a úsilí celému projektu autoři věnují, přestože jsou na to pouze dva. To tedy klobouk dolů.

Stvořit něco takového, to musí být pro člověka skutečně koníčkem. O to víc autory musí mrzet nařčení desítek hráčů (i těch potenciálních), že na simulátoru vydělávají a že by měl být zdarma.  Málo kdo si ale uvědomí, co stojí na pozadí celého SIMTu. Kolik hodin práce tráví autoři programováním a modelováním. Kolik stojí nákup serveru, na kterém SIMT musí běžet. Kolik stojí provoz takového serveru, tedy elektrická energie, připojení k internetu. Kdyby na tom ještě měli vydělávat, musela by být cena za zlatou verzi úplně někde jinde. Osobně věřím tomu, že tyto příspěvky pokryjí možná chod a upgrade serveru. Autoři navíc celý projekt sami dotují svojí prací a svým časem. Takoví lidé by si měli uvědomit, že nežijeme v komunismu. I když někdo chce na svůj vývoj příspěvek, neznamená to, že na tom vydělává, možná by se jen rád dostal aspoň na nulu, zaplatil nezbytné náklady.

Zlatá verze

Ano, tím se dostávám k zásadní věci. Simulátor SIMT se dělí na Free a Zlatou verzi. Ve Free verzi si můžete simulátor osahat, vyzkoušet si pár typů hodně málo ozvučených vozidel a sjet si víceméně jednu linku. Pro vyzkoušení nebo občasné poježdění to stačí. Vždy je ale potřeba se na stránkách SIMTu zaregistrovat, protože do hry se musíte přihlásit online (nelze hrát bez internetu).

Pokud ale chcete víc typů ozvučených vozidel, více linek a další vychytávky jako střídání dne a noci, grafické znázornění stavu dveří a brzd, železniční přejezdy, úpravy mapy a hlavně další a další aktualizace, budete si muset drobet připlatit. Dnes za 100 Kč / 2 měsíce, nebo za 290 Kč na 1 rok. Jestli tohle někomu přijde jako hodně, tak si spočtěte, kolik Vás stojí jedna útrata v hospodě.

SIMT a jiné simulátory

Bohužel jsme v Česku a tak je zvykem (možná národním sportem) pořád jen brblat, stěžovat si, upozorňovat na chyby druhých, srovnávat s něčím rádoby lepším, a pokud to nejde ukrást, tak to pomluvit dvojnásob. Přesně to se děje u SIMTu. Nesčetněkrát jsem v diskusích četl o tom, jak SIMT nestojí ani za vyzkoušení. Že se ani nedá srovnávat se simulátorem OMSI. Tady je potřeba si uvědomit jednu věc. OMSI je veliký projekt, odněkud financovaný, podporovaný svojí komunitou. Za to SIMT nemá zatím svoji komunitu, která by projektu pomáhala s vývojem nebo jakoukoliv podporou. Tvoří jej dva nadšenci. A hlavně, SIMT není kompletní! Byl uvolněn ve fázi testování, pak byla zpoplatněna zlatá verze, ale i přesto je stále na začátku a ještě ho čeká daleká cesta. Já věřím, že jednou SIMT celý OMSI předběhne. Pokud jste zarytými zastánci OMSI a SIMT Vám přijde jako simulátor o ničem, tak buď jste mu nedali šanci, nevyzkoušeli ho a jen brbláte, nebo Vám skutečně nepřijde dobrý. Tedy v případě, že jste zkusili Zlatou verzi. V tom případě na něj nyní zapomeňte a vyzkoušejte ho třeba za půl roku, možná budete překvapeni. Pokud ani tak ne, zůstaňte u OMSI, protože prostě nemáte vkus, nebo jste zkusili jen free verzi a ta se s OMSI skutečně nedá srovnávat ;).

Nejčastějšími výtkami jsou: chybějící kolize, pro někoho divné ovládání, nemožnost hraní s volantem. Na druhou stranu, tohle jsou všechno prvky, které budou postupně přidávány. A naopak, kde si již dnes můžete zajezdit s autobusy a trolejbusy v jedné hře, vydělávat peníze a ty pak utrácet při tankování a v dílně? V jaké hře máte skutečné modely vozů ve skutečném městě (postupně bude modelovaná Plzeň). A do budoucna se nebojím říct, že přibudou i tramvaje.

Oficiální stránka SIMT- simulátor MHDOdkaz na externí web

SIMT - simulátor MHD na FacebookuOdkaz na externí web

Ukázky ze hry

Nyní se podívejte na pár ukázek ze hry. Video níže není jen jedno video, ale je seznamem videí. Konkrétní video si můžete zvolit klikem na seznam v levém horním rohu.

=>>> Youtube seznam

 

SIMT SIMT SIMT SIMT SIMT

>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<