IT a bezpečnost bez starostí

Rekonstrukce bytu

Již jsem zde popisoval průběh vybírání bytu a sjednávání hypotéky. Nyní bych rád zhodnotil to, co následuje snad po každé koupi nemovitosti, tedy její rekonstrukce. Věřím, že spousta lidí koupí již rekonstruovaný byt nebo prostě rekonstruovat nechtějí. Většina ale nějaký typ rekonstrukce řešit bude. Jak to probíhalo u nás? Posuďte sami.

Buďte všímaví ještě před koupí

Ze všech těch čtyřiceti bytů, které jsme si prohlédli, byly dva, které by nebylo potřeba asi rekonstruovat. Zbytek pak byly byty po zesnulém příbuzenstvu, po několika podnájemnících nebo prostě po odstěhování rodiny do rodinného domu. Ve všech případech tedy byt v původním stavu nebo dlouhodobě neudržovaný. Za sebe mohu říct jediné, tu nejšpinavější práci rozhodně udělejte okamžitě po koupi, před nastěhováním. I kdybyste si na to měli půjčit víc, než jste plánovali. Tím myslím rozvody elektřiny, vody, topení, koupelnu, bourání futer, výměnu oken. Tohle všechno nadělá tolik hluku, suti a prachu po celém bytě, že dělat to po nastěhování je hloupost a stavební prach Vám bude létat bytem ještě několik týdnů.

 

Doporučuji si byt před koupí projít opravdu důkladně. My jsme to trochu podcenili (na výsledek by to ale stejně nemělo zásadní vliv) a ve finále byla rekonstrukce nákladnější, než na co jsme byli připraveni.

Byt vybavený nábytkem a vybavením předchozího majitele vypadá úplně jinak, než byt holý po vystěhování.  Věnujte pozornost i maličkostem, ptejte se, nenechte si vnutit názor, že byt je po rekonstrukci a tak musí stát tolik. Spousta oprav je jen na oko, je provedena neodborně nebo Vám to stejně nebude vyhovovat. Sepište si závady a chtějte další slevu z ceny. Pokud ji nedostanete, tak co, pokud byt stále chcete, aspoň jste to zkusili. Navíc máte podklady pro necenění rekonstrukce.

Jistě na internetu najdete spousty rad, já sepíšu, co přišlo důležité mně:

  • Protahující plastová okna – byla špatně osazena, po usednutí se pak někdo snažil je seřídit, jenže musel seřizovat až na doraz a po dalším sesednutí s nimi nešlo už nic udělat. Zralá na výměnu.
  • Popraskaná omítka – je potřeba ji skopat a nahodit novou
  • Křivá a vypuknutá futra – staré, ošklivé dveře v nich ještě celkem fungovala, nové dveře ale dřou a stávají se nepoužitelnými
  • Praskliny podlahy pod prahem – potřeba vysát a vyspravit
  • Nevyhovující podlahy – zničené lino, humus pod linem, červi v kuchyni
  • Špinavé a zrezlé radiátory – výměna nebo pracné čištění a lakování
  • Nově obložená kuchyně – nemá žádnou cenu, kvůli rekonstrukci elektřiny musí být skopáno
  • Nově rekonstruovaná koupelna – nemá cenu, vybourání úzkých dveří, aby zde prošla nová pračka (na 8 Kg), nevhodně udělán přívod vody k umyvadlu, nepřístupné odpady, špatně usazená nevhodná vana – bude provedena celková rekonstrukce znovu
  • Rozvody elektřiny – pokud je v hliníku, nechte si předělat do mědi. Do budoucna to oceníte. My jsme měli hliník a jen v koupelně měď, navíc neodborně připojenou (špatný průřez a styk hliníku s mědí). Původní rozvody taky nejsou dimenzované na dnešní dobu. Setkáte se klidně s dvěma zásuvkami na celou kuchyň. Dnes ale lidé mají doma lednici, myčku, mikrovlnku, mixér apod. Rozdvojky do zásuvek nejsou pak řešením, malý průměr vodiče (spálení vodiče) a slabý jistič (bude vypadávat) Vám budou dělat problémy napořád. I v ostatních místnostech to s počtem zásuvek není dobré. Obvyklé 3 zásuvky Vám prostě vždy vyjdou někam za nábytek. Nebojte si zásuvek udělat hodně. Na materiálu to tolik nestojí, nepřekážejí a budou se hodit.
  • Zatékající odpad, zničené a nevyčistitelné vestavěné skříně na chodbě, špatné vstupní dveře, nevyhovující domovní telefon.

Dejte o sobě vědět

Pokud nebudete zasahovat do nosných částí domu, tak není potřeba si žádat o stavební povolení. Informujte ale obyvatele domu, že budete rekonstruovat. Uveďte termín a vyvěste to na nástěnku nebo vstupní dveře. Nejlépe i s omluvou ve formě: „V termínu 1. ledna – 31. ledna. 2015 bude probíhat rekonstrukce bytu č. 3. Omlouváme se všem nájemníkům za způsobený hluk a nepříjemnosti.“

Jen nečekejte, že to tímto budete mít snazší. Od teď jste ten nejhorší člověk na planetě. Lidé Vám budou nadávat, nebudou pro Vás mít pochopení. Starší lidé (v bytě dožívají) Vám budou tvrdit, že tu bydlí 30 let a že jim to tak stačí, proč to Vy rekonstruujete. Střední generace chápe, že rekonstruujete, ale proč u toho děláte takový hluk a bordel? A ti, co sami mají po rekonstrukci, tak Vám taky přijdou vynadat, protože oni přece takový hluk a bordel nedělali. Proč ho tedy děláte Vy? A pokud někdo ze sousedů náhodou bude vrtat nebo dělat jiný rámus v domě, tak to stejně svedou všichni na Vás.

My jsme rekonstruovali od října do listopadu intenzivně (bourací práce, elektřina) a pak jsem na bytě pokračoval asi do února (skříně, garnyže, obrazy, prahy, police). Vybral jsem si 4 týdny dovolené, pracoval jsem od 9-16 hodin a to jen pondělí – pátek, v sobotu jsem dělal co nejmenší hluk a v neděli jsem nedělal. Abych nenaštval lidi. Jen poslední neděli jsem 3 minuty vzal flexou šlic ve zdi, když nám hořel termín. I tak mi tu neustále někdo zvonil, ať už se uklidním.  Nebo že to už trvá půl roku a je to nepochopitelné (po 2 měsících). Problém spíš byl, že jsem často pracoval po práci, tedy 15-17 hodin, v době, kdy se lidé vracejí také z práce a nabyli tak dojmu, že tu do toho mlátím celý den a odpoledne už bych si mohl dát pokoj.  To je dost nevýhoda, pokud rekonstruujete svépomocí a nedělá Vám to firma během dopoledne.

Zajímavé bylo, že po nás tu soused dělal rámus od 8 do 20 hodin i v neděli a nikomu to nevadilo. Ale on tu bydlí přece dlouhé roky, on může. Proč já nemohu? Protože jsem tu nový. A tuhle odpověď taky uslyšíte často. Proč nemohu mít věci tady v tom rohu kočárkárny, proč nesmím zavírat okno ve sklepě? Protože jste tu nový.

Rekonstrukce svépomocí

Rekonstrukci našeho bytu jsem dělal svépomocí. Měl jsem tu asi týden dva zedníky. Pokud jsem tu s nimi byl, tak se zdálo, že makají. Bohužel jsem musel právě na začátku objíždět stavebniny a tak jsem tu moc nebyl. Výsledek jejich práce byl žalostný. Špatně osazená futra, špatně osazená trubka ve zdi k napouštění WC, špatně vyzděné jádro na WC, přeseknutá STA. Jediné, co se jim povedlo, tak bylo vybourat kuchyni. Takže jsem je zase vyrazil.

Po této zkušenosti jsem se do toho vrhnul raději sám. Jako ajťák jsem čekal horší výsledek nebo větší problémy, ale ono spoustu věcí se naučíte nebo vygooglíte. Hodně nám tu pomohl tchán (parťák na všechno), vzdálený příbuzný manželky (omítky, štuky) a spolužák Milan (projekt na rozvody elektriky a zapojení rozvaděče). Rukama mi tedy prošel celý byt a jsou to neocenitelné zkušenosti.

Průběh byl následující:

Návrh rozvodů elektřiny, stržení dřevěného obložení, vysekání drážek pro elektriku + LAN + anténu, uložení kabeláže, zaházení omítkou, vyzdění WC, štukování, vybílení, osazení vypínačů a zásuvek, osazení rozvaděče elektriky a datovky, očištění a nátěr dvou topení, výroba špajzky v kuchyni, výroba botníku, výroba vestavěných skříní na chodbě, obklady v kuchyni a na WC, vylití podlahy WC a skříní na chodbě a pokládka lina, natírání futer, přiřezávání dveří, osazení lustrů a dalšího osvětlení, výroba půlkulatého stolku do kuchyně, montáž nového domovního telefonu.

Firmy pak dělaly podlahy v celém bytě, výměnu vadných plastových oken ve dvou místnostech a vstupní bezpečnostní dveře.

Vybavte se nářadím

Pokud budete většinu prací dělat sami, tak jako já, nářadí si rozhodně kupte svoje. Nevyplatí si jej půjčovat, leda tak velké bourací kladivo na jeden den nebo nářadí od kamaráda.

Příkladem je třeba drážkovací fréza na drážky pro elektriku. Potřeboval bych jí nejméně 5 dní, pokud bych věděl, že ji musím vrátit. Nakonec jsem ji měl vybalenou nejméně 10 dní. Koupil jsem ji za 2 000 Kč a po rekonstrukci jsem ji za 1 200 Kč prodal. Stála mě tak 800 Kč. Půjčovné bylo 250 Kč za den, tedy 1 250 Kč bych zaplatil nejméně a 3 000 Kč, kdybych ji zničil.

Vrtací kladivo (příklepová vrtačka s funkcí kladiva) pak vyšla na 2 500 Kč, ale to jsem využíval od prvního do posledního dne rekonstrukce a navíc jej budu používat dál až do konce života (ať už svého nebo vrtačky).

Ostatní věci pak stojí v řádu desítek nebo maximálně stovek korun a už Vás to tak nevytrhne.

Co jsem používal já

Vrtací kladivo Bosch PBH 2500 RE
Drážkovací fréza Sharks SH1600
Vysavač Liv Aquafilter 2000
Přímočará pila Bosch PST 900 PEL
Aku vrtačka Metabo BS 12 NiCd

Zedničina: hladítko rovné, hladítko se zuby, zednická lžíce, špachtle, miska, gumové hladítko, molitanové hladítko, vodováha, metr, sada vrtáků a jeden dlouhý vrták na průrazy zdivem, míchačka na vrtačku, sekáče do vrtacího kladiva

Elektrika: sada šroubováků, štípačky, kombinačky, fixy

Obecně: kartuš na tuby lepidla, tmelů a silikonu

Materiál: zdící malta, tenkovrstvá omítka, štuk, malířské vápno, beton, cement, písek, barva – syntetická, vodou ředitelná, vrtuty, šrouby, hmoždinky

Truhlařina: ořezávač hran, vrták na panty, truhlářské svorky

Kolik to stojí?

Samozřejmě každá rekonstrukce je individuální. Záleží na požadavcích a rozsahu. Uvedu orientačně, jak to bylo u nás v tom roce 2013.

Elektroinstalace, LAN, anténa ......................................... 45 000 Kč
Kabely, zásuvky, vypínače, ventilátory, rozvaděč, jističe, chrániče, koax, UTP, svorky, revize, domovní zvonek

Materiál ................................................................................ 55 000 Kč
Beton, písek, cement, vápno, barvy, lepidlo, štuk, vruty, lišty, sádra, obklady, listely, penetrace, polystyren, perlinka, spárovačka, drobné nářadí

Okna ...................................................................................... 28 000 Kč
kompletní dodávka oken do dvou místností

Podlahy ................................................................................. 38 000 Kč
Penetrace, stěrka, PVC, přechodové lišty

Vybavení ............................................................................... 64 000 Kč
WC, garnýže, dřez, svítidla, interiérové dveře, vstupní dveře, vodovodní baterie

Výroba skříní, botníku a špajzky ..................................... 19 000 Kč
Lamino desky, ABS hrany, panty

Služby a práce ..................................................................... 39 000 Kč
Práce řemeslníků, půjčovné za dodávku, vozík a pod.

Nářadí ........................................................................... 15 - 20 000 Kč
Seznam viz odstavec Co jsem používal já

Suma: > 300 000 Kč

Poznatky k firmám

Podlahy nám dělala firma DM Interier. Slušné jednání i ceny. Co bych doporučil, raději bych měl při jednání člověka z praxe, makáče. Některé věci se mi s odstupem času nelíbí. Jinak není co vytknout. Na byt přijel na konzultaci přímo jednatel firmy, zaměření a konzultace byly zdarma. Dávali jsme „lino“ PVC Jupiter. Lino vypadá nádherně, má však vážné nedostatky. Pokud je vzor dřeva moc hluboký, špatně se podlaha myje, zůstává v tom špína. Lino je navíc hrozně měkké, má silnou pěnovou podložku a velmi malou nášlapnou vrstvu. Jakýkoliv nábytek Vám udělá do lina důlek a to i židle v kuchyni, dětská postýlka, pár kilo vážící přebalovací pult. Nějaké důlky se vytratily do měsíce, některé už zůstali. Lino se nedá svařovat, musí se natáhnout v celé šíři místnosti a uříznout. Nám ale chybělo v pokoji asi 8 cm a kupovat kvůli tomu o metr širší se nám nechtělo. Kousek se tedy uřízl z přebytku a nalepil. Vypadá to nakonec ošklivě a nemá to stálost, už dnes se místy rozšklebuje. Lino trpí dalším vážným nedostatkem, je náchylné na proříznutí nebo proražení. Čekal jsem, že po upadnutí nože nebo těžkého ostrého předmětu se to stane, ale díry do lina dělá i roční dítě házením hraček, které rozhodně ostré hrany nemají. Jak vypadá po roce lino? Máme cca 10 děr o velikosti 0,5 - 1 cm, kterými se dovnitř dostává vlhkost z mytí podlahy a vylitých nápojů od dítěte. Sám jsem zvědav, jaká bude celková životnost. Dnes bych volil něco více odolného, zátěžového. Naopak bych stále nešel do plovoucí podlahy, která je pro mne nepříjemná a kluzká. Tohle PVC je prostě alespoň příjemné. Z DM Interier jsou i sítě do oken. Zaměření a dodání proběhlo rovněž profesionálně.

Okna dělala firma Monty Servis – Radek Kulda. První domluva byla dobrá. Zaměření, objednání taky. Pak to ale šlo dost dolů. Pro původní plastová okna, která se demontovala, jsem měl kupce. Firma je ale odvezla bez mého vědomí pryč. Dále na parapetu ležela parozábranná páska k namontování na okna, vůbec ji nepoužili a ještě jsem byl osočen, že jim ji nikdo nedal, le to je spíše výmluva.  Na jakýkoliv jiný problém, který jsem upozornil nebo chtěl vysvětlit, jsem dostal odpověď, že ostatní to dělají blbě nebo vůbec. Vždy tedy poukazování na chyby jiných a odvádění pozornosti. Okna se zdají být ale osazena dobře. Ty paro fólie bohužel neosazuje skoro nikdo, což je škoda. Zajímavé bylo, že jsem žádal krom žaluzií i sítě do oken proti hmyzu. Upozorňoval jsem na to při první kalkulaci, při podpisu smlouvy a při osazování oken. Vždy jsem dostal skoro vynadáno, že je brzo to řešit, to až na konec. Při osazování žaluzií jsem ale dostal vynadáno, že jsem se o těch sítích nezmínil dřív.

Vstupní dveře dodala firma NEXT spol. s r.o. Dveře se vyrábějí na míru (základní konstrukce, kukátko dle výšky člověka, dýha dle libosti, kování apod.). Přijedou, zaměří, u nich si pak vybere vzhled dveří, vyrobí a přijedou osadit. Na výměnu futer si ale najímají zedníky a to dost draze. Pokud máte svého zedníka, který Vám nebude tvrdit, že futra pro bezpečnostní dveře se klidně můžou jenom vypěnit a ne pořádně vyzdít, tak Vám to udělá klidně za 1/5 ceny.

Fotodokumentace

Ať už budete rekonstruovat svépomocí nebo si najmete firmu, rozhodně si vše dokumentujte. Těžko pak budete hledat, kudy vedou kabely a co jak bylo vlastně původně myšleno. Není nad to po letech šáhnout do archivu.


>> Líbil se Vám článek? Ohodnoťte mě <<

_____________________

Souvisí s bydlením: